RoboCup 2013 Soccer Simulation League 2d

Top 8 Teams

These places are decided by a double elimination round.

(see below)
Finals & Places 3-8
Place Team
1 (China) WrightEagle
2 (Japan) HELIOS2013
3 (China) YuShan2013
4 (Iran) Axiom
5 (Australia) Gliders2013
6 (Romania) Oxsy
7 (Iran) AUT
8 (Iran) Cyrus

Places 9-16

Decided by group matches between the bottom 4 teams of groups I & J.

See the matches
Places 9-16
Place Team Points Total Score
9 (China) GDUT_TiJi2013 15 18:4
10 (Iran) FC-Perspolis 13 9:6
11 (Iran) LegenDary 15 18:10
12 (Portugal) FCPortugal 11 8:5
13 (Brazil) ITAndroids 10 8:7
14 (USA) UTAustinVilla 7 13:17
15 (Brazil) GPR-2D 4 6:12
16 (Brazil) WarthogRobotics 0 4:24

Double elimination

Teams that lose twice are being eliminated, teams that do not lose more than once proceed to the finals.
Other teams play matches for places 3-8

See the matches
Double elimination
Team 1 vs Team 2
1-1 a (Japan) HELIOS2013 4:0 (Iran) Cyrus
1-1 b (Romania) Oxsy 6:1 (Iran) Axiom
1-2 a (Australia) Gliders2013 1:0 (China) YuShan2013
1-2 b (Iran) AUT 0:7 (China) WrightEagle
2-1 a (Japan) HELIOS2013 2:0 (Australia) Gliders2013
2-1 b (Iran) Cyrus 0:7 (China) YuShan2013
2-2 a (Romania) Oxsy 3:5 (China) WrightEagle
2-2 b (Iran) Axiom 2:1 (Iran) AUT
3-1 a (Japan) HELIOS2013 1:3 (China) WrightEagle
3-1 b (Romania) Oxsy 0:3 (China) YuShan2013
3-2 a (Australia) Gliders2013 3:3
(1:2 penalties)
(Iran) Axiom
3-2 b (Iran) Cyrus 1:3 (Iran) AUT
4-1 (Iran) Axiom 1:4 (China) YuShan2013
4-2 (Australia) Gliders2013 4:0 (Romania) Oxsy
5 (Japan) HELIOS2013 2:0 (China) YuShan2013
Final (China) WrightEagle 2:0 (Japan) HELIOS2013

Round 2

The top 4 of each group proceed to the double elimination round.
The bottom 4 play of each group play for places 9-16.

See the group I matches
Group I
Place Team Points Total Score
1 (Japan) HELIOS2013 21 30:3
2 (romania) Oxsy 16 18:9
3 (Australia) Gliders2013 15 18:10
4 (iran) AUT 8 13:15
5 (China) GDUT_TiJi2013 8 11:14
6 (Iran) LegenDary 8 10:13
7 (Brazil) ITAndroids 3 9:23
8 (Brazil) WarthogRobotics 1 9:31
See the group J matches
Group J
Place Team Points Total Score
1 (China) WrightEagle 19 30:1
2 (China) YuShan2013 13 13:7
3 (Iran) Axiom 13 14:10
4 (Iran) Cyrus 11 13:17
5 (Iran) FC-Perspolis 10 9:13
6 (Portugal) FCPortugal 7 6:15
7 (Brazil) GPR-2D 2 3:10
8 (USA) UTAustinVilla 2 4:29

Round 1

The top 4 of groups E-H proceed to round 2

See the group E matches
Group E
Place Team Points Total Score
1 (Japan) HELIOS2013 12 17:1
2 (Iran) FC-Perspolis 9 12:2
3 (Brazil) GPR-2D 4 3:5
4 (Brazil) ITAndroids 4 3:6
5 (Canada) Thunderbots 0 0:21
See the group F matches
Group F
Place Team Points Total Score
1 (China) WrightEagle 10 23:3
2 (Australia) Gliders2013 10 19:1
3 (China) GDUT_TiJi2013 4 17:11
4 (Iran) Cyrus 4 8:10
5 (Japan) Ri-one 0 1:43
See the group G matches
Group G
Place Team Points Total Score
1 (China) YuShan2013 8 10:1
2 (Iran) AUT 7 14:6
3 (Iran) LegenDary 7 5:6
4 (USA) UTAustinVilla 3 4:16
5 (China) CSU_Yunlu2013 2 5:9
See the group H matches
Group H
Place Team Points Total Score
1 (Romania) Oxsy 12 19:3
2 (Iran) Axiom 7 18:10
3 (Portugal) FCPortugal 7 18:13
4 (Brazil) WarthogRobotics 3 6:10
3 (China) HfutEngine2013 0 0:25

Round 0

For seeding only, every team proceeds to round 1

See the group A matches
Group A
Place Team Points Total Score
1 (Japan) HELIOS2013 12 27:0
2 (Romania) Oxsy 7 23:7
3 (Iran) LegenDary 6 14:6
4 (Iran) Cyrus 4 5:8
5 (Canada) Thunderbots 0 0:28
See the group B matches
Group B
Place Team Points Total Score
1 (China) WrightEagle 12 34:1
2 (Iran) FC-Perspolis 9 10:3
3 (Iran) Axiom 6 12:7
4 (China) CSU_Yunlu2013 3 17:11
5 (Japan) Ri-one 0 0:51
 
See the group C matches
Group C
Place Team Points Total Score
1 (China) YuShan2013 10 12:6
2 (Australia) Gliders2013 9 10:5
3 (Brazil) ITAndroids 4 5:5
4 (Brazil) WarthogRobotics 4 9:13
5 (USA) UTAustinVilla 1 7:14
See the group D matches
Group D
Place Team Points Total Score
1 (Portugal) FCPortugal 12 15:4
2 (Iran) AUT 9 17:7
3 (China) GDUT_TiJi2013 6 12:8
4 (Brazil) GPR-2D 3 3:12
3 (China) HfutEngine2013 0 3:19